reklama

Mravce

Pred písaním tohto článku som chvíľku pátral po odkazoch na mravce v rámci sme-čka. Vcelku ma prekvapilo množstvo rôznych blogov, ktoré sa spájali s mravcami aspoň názvom. Potvrdilo sa teda, že o mravcoch skutočne vieme a vnímame ich aj ako laici. Niet sa ani veľmi prečo čudovať, ide o najpočetnejší hmyz, ktorý preniká dokonca aj do spální. Na druhej strane, nenašiel som, snáď až na dve výnimky, žiadny článok, ktorý by mravce riešil podrobnejšie. To je zas dôkazom toho, že na Slovensku odborníkov na mravce takmer niet. Nuž a keďže v tomto smere predstavujem na Slovensku špičku (samozrejme v kontexte slovenskej provinčnosti), rád by som uviedol zopár skutočností, ktoré by vás mohli zaujať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Začnem zostra. Máte predstavu o tom, koľko druhov mravcov žije na Slovensku? Predpokladám, že ako deti ste boli oboznámení s červenými a čiernymi mravcami, aj s rozporuplným zaradením tých červených medzi "zlých či nepriateľských" (najmä z pohľadu diktátu doby môjho detstva to mohla byť pomerne nešťastná kategorizácia) a tých čiernych zas ako "dobrých či našich". S rešpektovaním ekológie mravcov a špecifík mestského prostredia môžem zodpovedne prehlásiť, že medzi tými červenými sa v skutočnosti skrývali minimálne štyri rôzne druhy a tie čierne mohli zahŕňať tak šesť druhov z dvoch rodov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

"Naše čierne" mravce, Formica fusca,

Obrázok blogu

Formica cinerea

Obrázok blogu

a Formica cunicularia. Všetky tieto druhy sa často vyskytujú v mestkom prostredí. Hniezda si budujú v rámci suchých mestských trávnikov a pod asfaltom chodníkov.

Obrázok blogu

A naopak "nepriateľské - červené" mravce Myrmica rubra,

Obrázok blogu

Myrmica sabuleti

Obrázok blogu

a Myrmica ruginodis. Za ich proklamované nepriateľstvo môže pravdepodobne žihadlo, s ktorým podobne ako osy, dokážu bolestivo bodnúť. Tieto druhy osídľujú širokú škálu mestských aj prírodných biotopov, veľmi často ich môžete stretnúť v záhradách.

Ak si myslíte, že to je asi tak všetko, sklamem vás. Ešte sme zabudli na Ferda mravca - či skôr na jeho reálnu predlohu. S jeho zaradením to nebude tiež jednoduché, nakoľko môže predstavovať minimálne 3 druhy žijúce v lese a jeden lúčny druh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Formica rufa,

Obrázok blogu

Formica polyctena,

Obrázok blogu

a Formica truncorum, sú všetko lesné mravce, ktoré si budujú nápadné hniezda z ihličia, konárikov a drobných kamienkov. Často vytvárajú niekoľko miliónové superkolónie. Z takéhoto prostredia veľmi pravdepodobne pochádza aj Ferdo, ktorý je však v skutočnosti ONA.

Obrázok blogu

Na lúčne prostredie je špecializovaný druh Formica pratensis, ktorý tak isto buduje kopovité hniezda zo stebiel tráv.

Takže zatiaľ sme si predstavili 10 rôznych druhov. Ide však len o zlomok celkového druhového bohatsva, presnejšie povedané necelých 10 %. V súčasnosti je zo Slovenska známych 108 druhov mravcov, patriacich do 30 rodov (to je taxonomická kategória nižšej hierarchickej hodnoty ako čeľaď, napr. Formica alebo Myrmica).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tomto druhovom spektre sa vyskytujú skutočné rarity, či už kvôli celkovému výzoru, alebo spôsobu života.

Napríklad naše najmenšie mravce...

Obrázok blogu

Solenopsis fugax

Obrázok blogu

a Plagiolepis pygmaea, ktorých robotnice dosahujú dĺžku len okolo jedného milimetra. Alebo naopak naše najväčšie mravce...

Obrázok blogu

druhu Camponotus ligniperda, s robotnicami nad 1,5 cm, ktoré dokážu veľmi účinne vyžrať vnútro drevených trámov na chalupách.

Všetky mravce sú veľmi dobre prispôsobené na svoj spôsob života avšak u niektorých sa objavujú fascinujúce a miestami bizarné adaptácie. Nepochybne medzi takéto druhy patrí Camponotus truncatus.

Obrázok blogu

Slovo "truncatus" sa dá voľne preložiť ako odseknutý, alebo zrezaný. Toto slovo parafrázuje tvar hlavy väčších robotníc tohto mravca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Predná časť hlavy, je extrémne sploštená a vytvára štít. Väčšie robotnice slúžia ako strážcovia vchodov do kolónie, ktoré si tento mravec zakladá v suchých konároch listnatých stromov. Priemer štítu na hlave sa presne zhoduje so šírkou vstupného otvoru do kolónie. Keďže je predná časť hlavy zrezaná, nevyčnieva nad povrch konára a slúži ako opancierované dvere, ktoré zatarasia cestu akémukoľvek nepozvanému hosťovi.

Ďaľšiu extrémne adaptáciu si vyvinul impozantný mravec Polyergus rufescens.

Obrázok blogu

Na rozdiel od väčšiny mravcov má tento druh veľmi úzke hryzadlá, bez zúbkov, s ktorými nie je schopný zaobstáravať si potravu alebo materiál na stavbu hniezda - tak ako ostatné mravce.

Obrázok blogu

Načo teda slúžia? V skutočnosti ich používa ako šable, ktorými dokáže prebodnúť pancier (kutikulu) iných mravcov. Tento druh totižto patrí medzi tzv. obligátnych otrokárov. Usporadúva veľké otrokárske výpady do hniezd mravcov z rodu Formica (tie čierne naše), kde kradne kukly a odnáša si ich do svojho hniezda. Z týchto kukiel sa neskôr vyliahnu mravce olúpeného druhu, ktoré však považujú hniezdo otrokára za svoje vlastné a zabezpečujú jeho chod, tak ako sú na to geneticky predprogramované. Budujú mravenisko, zháňajú potravu a kŕmia svojich otrokárov, ktorí poriadajú ďalšie a ďalšie prepady na doplnenie pracovnej sily.

Veľmi bizarne pôsobí aj zriedkavo nachádzaný mravec Proceratium melinum. Na rozdiel od väčšiny mravcov má špecificky tvarované bruško, ktorého štyri posledné články sú stočené pod telo mravca. Toto anatomické prispôsobenie umožňuje tomuto druhu, osídľujúcemu prevažne lesnú pôdu, efektívne loviť svoju korisť. Tú predstavujú rôzne drobné zemné bezstavovce, žijúce pod zemou v úzkych pôdnych priestoroch, v ktorých sa dá len ťažko manévrovať. Mravec pri lezení chodbičkami uchopí svoju korisť do hryzadiel a následne ju paralyzuje bodnutím žihadla na konci bruška.

Obrázok blogu

Táto adaptácia sa do istej miery vyvinula aj u ďalších zemných druhov, z ktorých sa u nás vyskytuje napr. Ponera coarctata. Tá je na úzke pôdne priestory adaptovaná predĺženým, vysoko ohybným telom a atrofovanými očami.

Obrázok blogu

Veľmi častou adaptáciou je tzv. sociálny parazitizmus. Niektoré druhy mravcov, namiesto pracného zakladania kolónie, sústreďujú svoju energiu na prekonanie obrany iných druhov mravcov a následne parazitovanie v ich kolóniach. Existuje tu celá škála mechanizmov ako takéto parazitovanie funguje, väčšinou však parazitické druhy nie sú schopné existovať bez svojho hostiteľa, dokonca niektoré druhy už nie sú schopné produkovať robotnice ale len reproduktívne formy.

Pomerne častým, ale skrytým parazitickým druhom je Formicoxenus nitidulus, ktorý sa vyskytuje v kolóniach lesných mravcov (najmä u druhu Formica rufa). Tento drobný mravček sa pravdepodobne priživuje na potravových zásobách svojho hostiteľa a využíva materiál z jeho hniezda, každopádne však zostáva svojim hostiteľom úplne prehliadaný.

Obrázok blogu

Druh Strongylognathus testaceus parazituje u mravcov rodu Tetramorium. Niektoré druhy tohto parazitického rodu sa dokonca aktívne podieľajú na ochrane kolónie svojho hostiteľa. Často však parazitácia začína zabitím hostiteľskej kráľovnej. Výrazné "rohy" v zadnej časti hlavy sú dôkazom o obrovských žuvacích svaloch, ktoré umožňujú enormný stisk hryzadlami.

Obrázok blogu

Druh Harpagoxenus sublaevis je kombináciou parazita a otrokára. Okrem toho, že obligátne parazituje kolónie mravcov z rodu Leptothorax, dopĺňa pracovnú silu prostredníctvom lúpežníckych výprav. Parazitovanie hostiteľskej kolónie je často spojené so zabitím kráľovnej a zmrzačením (odhryznutím nôh a tykadiel) väčšiny domácich robotníc. Ostatné robotnice si dokáže parazit pripútať prostredníctvom feromónov.

Obrázok blogu

Načrtol som len zopár príkladov našich mravcov. Ako som spomenul, na Slovensku ich zatiaľ poznáme 108 druhov, pričom každý jeden z nich je fascinujúcim príkladom evolúcie a adaptácie. Popis všetkých, však ďaleko presahuje možnosti a účel blogu. Treba si však uvedomiť, že aj napriek pomerne vysokému počtu druhov, patrí Slovensko medzi druhovo chudobnejšie krajiny. Centrum rozšírenia mravcov je v tropických oblastiach sveta, kde druhová rozmanitosť, špecializácia a pestrosť životných stratégií nadobúdajú ohromné rozmery ... Ale to je už celkom iný príbeh :)

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Pre záujemcov o problematiku mravcov môžem odporučiť fantastickú knihu Cesta k mravencům.

Zdroj fotografií www.antweb.org a www.acideformik.com.

Michal Wiezik

Michal Wiezik

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Poslanec Európskeho Parlamentu za stranu SPOLU. Výbor ENVI a AGRI, špeciálny vyšetrovací výbor pre transport zvierat (ANIT). Ekológ, vedec, vysokoškolský pedagóg, milovník prírody a aktivista. Ide o Život! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu