Slovensko je európska veľmoc...

Autor: Michal Wiezik | 26.11.2010 o 11:05 | (upravené 26.11.2010 o 13:16) Karma článku: 12,09 | Prečítané:  4326x

... v saproxylických chrobákoch. Nedávno publikovaný európsky červený zoznam saproxylických chrobákov poukazuje na celoeurópsky význam Slovenska ako top-refúgia pre druhy chrobákov ohrozené vyhynutím. V počte ohrozených druhov, ktoré prežívajú na území jednotlivých štátov Európy sa Slovensko radí na 3. miesto.

Táto štúdia bola vypracovaná v rámci spolupráce 72 expertov z 32 európskych krajín. Zameranie na saproxylické druhy chrobákov nie je náhodné. Vzhľadom na ich väzbu na mŕtve drevo sú práve takéto druhy extrémne citlivé na prerušenie kontinuity vhodných podmienok, založených na dostatočnej zásobe mŕtveho dreva v celej škále podôb. V rámci európskych krajín sú druhy viazané na (hrubé) mŕtve drevo štandardnými členmi červených zoznamov v najvyšších kategóriach ohrozenia, viacero je lokálne vyhynutých.

Do červeného zoznamu sa dostalo celkovo 436 európskych druhov chrobákov. Z nich 14% (57 druhov) je podľa kritérií IUCN v EÚ ohrozených vyhynutím (kategória CR, EN a VU). 27% druhov má relatívne stabilné populácie, pri 2 % bol konštatovaný populačný nárast. Populačný trend viac ako polovice druhov (57%) nebolo možné špecifikovať. 

Najvyššie druhové bohatstvo je koncentrované v strede a na juhu Európy, pričom Slovensko s celkovým počtom 227 druhov sa radí na tretie miesto za Talianskom (255) a Francúzskom (238).

diverzita.jpg

Druhové bohatstvo saproxylických chrobákov zahrnutých do európskeho červeného zoznamu (zdroj Nieto a Alexander 2010).

Ešte významnejšie postavenie má Slovensko v rámci prežívania druhov ohrozených vyhynutím. Výskyt kriticky ohrozeného druhu Cucujus haematodes, ohrozených druhov ako Ropalopus ungaricus, Ampedus quadrisignatus, Limoniscus violaceus, Boros schneideri, Lacon lepidopterus, či Rhysodes sulcatus a viacerých zraniteľných druhov saproxylických chrobákov, radí západokarpatskú oblasť Slovenska medzi najzachovalejšie a prírodne najhodnotnejšie regióny Európy.

ohrozene.jpg

Najvyšší počet vyhynutím ohrozených saproxylických druhov chrobákov bol zaznamenaný aj na území Slovenska (zdroj Nieto a Alexander 2010).

Výsledky tejto štúdie poukazujú na vysokú biodiverzitu a prírodnú hodnotu nášho územia, reflektovanú prostredníctvom vzácnych a špecializovaných lesných a horských druhov. Spomenuté druhy sa vyskytujú v rôznych lesných biotopoch od teplomilných dubových lesov, horských jedľových bučín, až po hornú hranicu lesa, všetky však spája viazanosť na prirodzenú dynamiku lesných spoločenstiev, v rámci ktorej sú závislé na hrubom mŕtvom dreve, prípadne starých dutých stromoch. Takéto podmienky sú typické pre pralesy, avšak vplyvom ľudských zásahov zanikli, prípadne sú výrazne obmedzené na väčšine územia Európy.

cwdcucujus.jpg

Cucujus haematodes, druh kriticky ohrozený vyhynutím v rámci celej Európy. Na Slovensku nachádza vhodné podmienky najmä v horských lesoch prírodného a pralesného charakteru so starými a odumretými jedľami. Zdroj obrázku: www.koleopterologie.de

Za hlavný negatívny vplyv spôsobujúci ústup saproxylických druhov chrobákov je v zmysle červeného zoznamu považovaná ťažba dreva, priamo ohrozujúca 35 vyhynutím ohrozených druhov a celkovo 232 druhov zaradených do červeného zoznamu. Ďaľšími významnými vplyvmi sú expanzia a intenzifikácia poľnohospodárstva, urbanizácia a (v kontexte Mediteránu) lesné požiare a ich manažment. Pri veľkej skupine druhov zostáva charakter ohrozenia neznámy.  

ohrozenie.jpg  

Lesná ťažba predstavuje najvážnejšie ohrozenie saproxylických chrobákov v Európe.

Z uvedených skutočností vyplýva pre Slovensko istá prestíž a z nej plynúci záväzok. Saproxylické druhy patria medzi najzranitelnejšie prvky lesného prostredia. Intenzifikácia lesného hospodárstva v miestach ich prirodzeného výskytu nevyhnutne prináša zánik lokálnych populácií a vážne narušenie metapopulačnej dynamiky týchto druhov. Je dôležité chápať, že po vyťažení porastu je kontinuita podmienok prerušená na niekoľko desaťročí. Pokým sa porast nedostane do štádia, v ktorom sa prirodzene tvorí hrubé mŕtve drevo, je takýto les, aj napriek vhodnej druhovej skladbe drevín, nevyhovujúcim biotopom.

Zachovanie mŕtveho dreva v hospodárskych porastoch je istotne vítaným opatrením umožňujúcim posilnenie populácií mnohých bežnejších saproxylickým druhom, pre prežitie celej škály vzácnych a ohrozených druhov je nevyhnutná ochrana prirodzených lesných spoločenstiev v prísnom bezzásahovom režime. V tomto smere je potrebné dôsledne riešiť otázku chránených území, ich rozsahu, lokalizácie a reprezentatívnosti. 

Doplnenie: saproxylický - žijúci v rámci mŕtveho dreva. Tento život v sebe obnáša veľa špecializácií a potravných stratégií, patria sem druhy priamo požierajúce odumreté, hnijúce drevo, drevokazné huby, taktiež druhy osídľujúce dutiny stromov, predátory, parazity a parazitoidy predchádzajúcich druhov, druhy požierajúce mŕtve telá a trus všetkých predchádzajúcich druhov, a tiež druhy hľadajúce v mŕtvom dreve úkryt počas zimy, alebo počas suchých období. V našich podmienkach je saproxylických niekoľko tisíc druhov bezstavovcov a húb.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?