Prosím, pomôžte mojej dcérke!

Autor: Michal Wiezik | 8.11.2011 o 18:05 | (upravené 8.11.2011 o 20:19) Karma článku: 15,36 | Prečítané:  6766x

Moja dcérka je našťastie zdravá, ako psychicky tak aj fyzicky a netrpí ani hmotnou núdzou, takže nejde o žiadnu empatickú pomoc s "modrými krídlami motýľa", onkologickým podtónom, či hodinovou mzdou. Moja dcéra má iný problém, s riešením ktorého sa na čiatateľov tohto blogu obraciam. Je žiačkou tretieho ročníka základnej školy.

To samo o sebe problémom nie je. Problém má, i keď si to možno neuvedomuje tak vypuklo ako ja, so študijnou literatúrou. A znova nejde o to, že by nemala učebnice, tak ako donedávna. Zásadný problém vidím v obsahu učebnej látky v týchto študijných "pomôckach".

Neviem, možno som staromódny, ale súčasné učebnice mi akosi nevyhovujú. Ja som vyrastal na starých množinových matematikách a slovenských jazykoch s dvojfarebnými ilustráciami tlačenými na pijavom papieri vydávaných v rámci centralizovaného SPN (Slovenské pedagogické nakladateľstvo), ktoré sa graficky súčasným učebniciam - zošitového formátu - určite nevyrovnali, ale čo sa týka obsahu a konzistentnosti učiva nepamätám si, že by som v nich nachádzal nejaké slabiny.

Viem si predstaviť, že autori súčasných učebníc sa vezú na vlne moderných pedagogických princípov založených (nezasvätene predpokladám) na tvorivosti a aktívnom prístupe žiakov, len mám stále silnejší pocit (a ten sa žiaľ objavil už v časoch kedy sme boli konfrontovaní s prváckymi učebnicami), že autori učebníc zabúdajú na vek a predpokladaný intelekt žiakov, ktorým úlohy v učebniciach adresujú. Navyše, až príliš často zadania úloh obsahujú logické chyby, edukatívne časti majú zas chyby faktické. Stáva sa, že v rámci príkladov z matematiky na odčítanie, v rozpore s osnovami, sú žiaci nútení odčítať väčšie číslo od menšieho (648 - ? = 852), pár krát som bol svedkom, ako sa v desiatich príkladoch vyskytli dva razy tie isté úlohy. Pestro pôsobiace príklady na sčítanie a odčítanie boli nečitateľné, nakoľko neboli písané v riadkoch, ale rôzne poskláňané, často aj pod 180 stupňovým uhlom - teda dolu hlavou. Paráda! Moderné pedagogické metódy, hlavne aby bola zábava.

Pravdepodobne v tomto - po zábave bažiacom duchu bola zadávaná aj dnešná domáca úloha zo slovenčiny. Na strane 29, úloha č. 21 zameraná na prácu s vybranými slovami po "B" znela:

Prečítaj dvojice slov. Použi ich vo vtipnej vete.

byť - bylina;  býk - bývať; aby - dobytok

Snažil som sa, ozaj som sa snažil, dať dvojice slov do súvisu v jednej vete, ktorá by bola vtipná. Asi je to mojou skazenosťou, ale dokázal som si predstaviť jedine vety s pejoratívnym prípadne sexuálnym  podtónom. A nemyslím si, že by tento druh vtipu dokázala triedna pani učiteľka náležite oceniť v zošite s domácou úlohou mojej dcéry. Niečo slušné ale vtipné, tretiacke, mi nenapadlo.

Prosím Vás preto, pomôžte, a poraďte, ako by táto úloha mohla byť úspešne vyriešená na úrovni tretiaka základnej školy.

Riešenie, ktoré vytvorila moja dcérka, má, nie jej vinou, azda až na poslednú vetu, pomerne "nevtipný" charakter:

Chcem byť bylina. Býk chce bývať v skrini. Chcem, aby dobytok nebol dobytok.

Som zvedavý, čo na to povie p. učiteľka :)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?