reklama

Včely medzi nami

Na Slovensku žije okrem včely medonosnej ešte ďalších 650 druhov. V čase, keď hmyz kolabuje a s ním aj životne dôležité funkcie ktoré poskytuje, sú práve ľudské sídla miestami, kde sa včelám prekvapivo darí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Mestá tradične považujeme za nejmenej "prírodné". Ak v nich nejakú faunu očakávame, tak sú to zväčša holuby, potkany a samozrejme armáda domácich miláčikov. Tento pohľad je ale dosť skreslený. Mestá sú v skutočnosti pre život rôznych živočíchov veľmi zaujímavým prostredím, najmä pre charakteristickú kombináciu umelých a prírodných prvkov.

Včely sú veľmi pestrou skupinou blanokrídleho hmyzu. I keď obrázok ukazuje severoamerické druhy, ich ekologické ekvivalenty nájdeme aj u nás.
Včely sú veľmi pestrou skupinou blanokrídleho hmyzu. I keď obrázok ukazuje severoamerické druhy, ich ekologické ekvivalenty nájdeme aj u nás. 

Pre včely je mesto zaujímavé hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade je to špecifická mestská klíma. Tá je v porovnaní s otvorenou krajinou polí a lesov teplejšia a tiež suchšia. Vysoký podiel zapečatenej pôdy spoločne s obrovskými "monolitmi" mestkej výstavby, tvoria podmienky extrémnej klímy, ktoré vyhovujú mnohým teplomilným druhom včiel. Mestská klíma sa prejavuje podstatne skorším nástupom vegetačného obdobia a aj jeho dlhším trvaním.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Jar 2018 začala pomerne neskoro, koncom marca bolo ešte riadne chladno. Tento samček samotárskej včely (rod Osmia) sa vyhrieval na osvetlenom múriku rodinného domu.
Jar 2018 začala pomerne neskoro, koncom marca bolo ešte riadne chladno. Tento samček samotárskej včely (rod Osmia) sa vyhrieval na osvetlenom múriku rodinného domu. (zdroj: M. Wiezik, 2018)

Dôležité sú aj klimatické vlastnosti prírodných zložiek mestského prostredia, ako sú trávnaté plochy s charakterom suchších stepí, alebo tzv. mestské lesy (alias parky), ktoré sú na rozdiel od väčšiny štadardných lesných porastov výrazne redšie, čo znova vyhovuje teplomilným resp., svetlinovým druhom včiel.

Historické mestské cintoríny, ako príklad špecifického "mestského lesa".  Napriek pôvodnému poslaniu sú plné života, opeľovače nevynímajúc.
Historické mestské cintoríny, ako príklad špecifického "mestského lesa". Napriek pôvodnému poslaniu sú plné života, opeľovače nevynímajúc. (zdroj: Wiezik M., 2018)

Mesto ponúka včelám tiež pestré hniezdne možnosti. Na rozdiel od včely medonosnej, ktorej stačí na hniezdenie úľ, väčšina včiel si buduje svoje hniezda sama najmä v pôde, alebo v prirodzených dutinách v mŕtvom dreve a v skalách. Niektoré druhy obsadzujú prázdne ulity slimákov alebo duté stonky rastlín. V meste sa najviac darí práve zemným včelám z dôvodu zvýšenej ponuky obnaženej pôdy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Zemná včela pri zakladaní svojho hniezda je odkázaná na plôšky bez vegetácie. Skratka vyšliapaná generáciami študentov pri miestnom gymnáziu je na to priam ideálna.
Zemná včela pri zakladaní svojho hniezda je odkázaná na plôšky bez vegetácie. Skratka vyšliapaná generáciami študentov pri miestnom gymnáziu je na to priam ideálna.  (zdroj: M. Wiezik, 2018)

Tá vzniká zošľapávaním vegetácie do takej miery, že zostáva len zhutnená a obnažená pôda. Povrch odhalenej pôdy je teplejší, čo je dôležité pre vývoj lariev v hniezde, no ešte dôležitejší je fakt, že v zhutnenej pôde bez rastlinných koreňov sa podzemné hniezdo jednoduchšie buduje. V prírode úlohu zošľapávačov plnia veľké bylinožravce, i keď poslednou dobou ju zabezpečujú skôr ťažké mechanizmy a terénne motorky. V meste vyšľapané chodníčky a skratky, prípadne skládky zeminy alebo staveniská, predstavujú miesta vyhľadávané zemnými včelami. Asi je načase prehodnotiť význam zákazov chodenia po trávnikoch!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Hniezdne príležitosti v meste ponúkajú aj rôzne umelé štruktúry. Tento plot hostí v otvoroch početnú kolóniu včiel rodu Osmia, ktoré inak hniezdia v skalných puklinách.
Hniezdne príležitosti v meste ponúkajú aj rôzne umelé štruktúry. Tento plot hostí v otvoroch početnú kolóniu včiel rodu Osmia, ktoré inak hniezdia v skalných puklinách. (zdroj: Wiezik M., 2018)

Zaujímavé príležitosti nachádzajú v meste aj rôzne "dutinové" druhy. V mestských parkoch a alejách sa staré stromy s dutinami vyskytujú v častejšie než v "štandardných lesných porastoch", odlupujúca sa omietka, alebo rôzne múriky zas využívajú druhy normálne hniezdiace v skalných puklinách.

Tieto hotelíky som vyrobil pre deti z kúskov odpadového dreva, grafiku má na svedomí dcéra. Už v prvom roku sme mali prvých nájomníkov, to sú tie hlinou upchaté otvory. Do nich včely nanosili zásoby peľu pre svoje larvy.
Tieto hotelíky som vyrobil pre deti z kúskov odpadového dreva, grafiku má na svedomí dcéra. Už v prvom roku sme mali prvých nájomníkov, to sú tie hlinou upchaté otvory. Do nich včely nanosili zásoby peľu pre svoje larvy. (zdroj: M. Wiezik, 2018.)

Špecifickým a pre mňa obzvlásť milým hniezdnym priestorom sú tzv. hmyzie hotely. Tie sa objavili v našich končinách pomerne nedávno, no už sa natoľko uchytili, že ich viete kúpiť aj v supermarketoch. V podstate ide o jednoduché zariadenia charakteru búdky, v ktorej včelám ponúkame deravé tehly, alebo kúsky bambusu v ktorých včely zahniezdia. Často stačí aj kus dreva s vyvŕtanými dierkami. Sila tohto "hnutia" je priamo úmerná množstvu hotelov. No umiestneniu aj minimalistického "hotela" na balkóne či v záhradke skutočne nič nebráni, navyše tieto včielky nebodajú, takže "hoteliérom" sa môže stať naozaj každý.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Rozkvitnuté rakyty sú prvé dreviny, ktoré ponúkajú včelám bohatú zásobu nektáru a peľu. V meste rastú tak povediac na okraji záujmu. Napriek svojmu významu pre opeľovače stále častejšie končia v štiepkovačoch ako biomasa :(
Rozkvitnuté rakyty sú prvé dreviny, ktoré ponúkajú včelám bohatú zásobu nektáru a peľu. V meste rastú tak povediac na okraji záujmu. Napriek svojmu významu pre opeľovače stále častejšie končia v štiepkovačoch ako biomasa :( (zdroj: Wiezik M., 2018)

Zdá sa však, že najdôležitejším dôvodom, prečo včely osídľujú mesto, je bohatá potravná ponuka. Tá je skutočne pestrá, tvorená desiatkami druhov kvitnúcich bylín a drevín, okrasných aj úžitkových rastlín, ale aj vďaka mestským trávnikom a sprievodnej vegetácii.

Bohatú ponuku nektáru ponúkajú ovocné dreviny.
Bohatú ponuku nektáru ponúkajú ovocné dreviny. (zdroj: M. Wiezik, 2018)

Je zaujímavé, že ak chováte klasické včely medonosné v meste, dosahujete veľmi vyrovnané a bohaté zásoby medu, ktorý, napriek očakávaniam, je pomerne čistý bez chemických "aditív". Súbor kvitnúcich rastlín v meste je naozaj rozsiahly, takže doba kvitnutia "niečoho" trvá aj niekoľko mesiacov. Začína to rakytou, pokračuje slivkami, čerešňami a jabloňami, neskôr kvitne hloch, či pagaštan a začiatkom leta, bohato kvitne lipa. Keď dokvitnú stromy, ešte stále su tú záhony kvetín a mestské trávniky. Levanduľa v záhradkách kvitne ešte aj na jeseň. Dôležitá je tiež nižšia chemická zaťaženosť v porovnaní s poľnými a v poslednej dobe aj lesnými plochami, cypermetrín síce nepatrí nikde, ale v meste sa to aspoň ako tak dodržiava. A včielkám to prospieva (aj deťom...). 

Mestské prostredie osídľujú viaceré druhy z rodu Andrena. S obľubou opeľujú kvety rastúce v mestských trávnikoch.
Mestské prostredie osídľujú viaceré druhy z rodu Andrena. S obľubou opeľujú kvety rastúce v mestských trávnikoch. (zdroj: M. Wiezik, 2018.)

Výsledkom sú pestré spoločenstvá včiel, ktoré môžeme nájsť v našich mestách. Vôbec pri tom nejde len o bežné, generalistické druhy. Pri výskumoch často natrafíme na veľmi prekvapivé klenoty hmyzieho sveta, s ktorými sa vo voľnej krajine stretáme čím ďalej zriedkavejšie. Priotom nejde len o včely, spolu s nimi, a často priamo v ich hniezdach, žijú aj ďalšie príklady úžasných evolučných stratégií - dosť často sú to rôzne hniezdne parazity z radov chrobákov, samotných včiel, alebo iných zástupcov blanokrídleho hmyzu. Normálna divočina.

Zemná včela rodu Colletes obľubuje južne exponované trávniky s riedkou vegetáciou. Hniezdne kolónie hostia až prekvapivo široké spektrum sprievodných druhov, a to aj priamo v centre mesta.
Zemná včela rodu Colletes obľubuje južne exponované trávniky s riedkou vegetáciou. Hniezdne kolónie hostia až prekvapivo široké spektrum sprievodných druhov, a to aj priamo v centre mesta. (zdroj: M. Wiezik, 2018)
Medzi raritné druhy žijúce v meste vďaka včelám patrí aj chránený druh Apalus bimaculatus.
Medzi raritné druhy žijúce v meste vďaka včelám patrí aj chránený druh Apalus bimaculatus. (zdroj: M. Wiezik, 2018)
Parazitický druh čmeliaka, patrí v meste medzi zriedkavých zástupcov tejto významnej skupiny. Pri jeho fotení ma zaujali netypicky tmavé krídla a tmavé bruško bez svetlej kresby.
Parazitický druh čmeliaka, patrí v meste medzi zriedkavých zástupcov tejto významnej skupiny. Pri jeho fotení ma zaujali netypicky tmavé krídla a tmavé bruško bez svetlej kresby. (zdroj: M. Wiezik, 2018)
Až prekvapivo veľa včiel je parazitických. Ich larvy sa vyvíjajú (podobne ako kukučky) v hniezdach hostiteľských druhov. Na rozdiel od hostiteľov, sú parazity často pestro až aposematicky sfarbené.
Až prekvapivo veľa včiel je parazitických. Ich larvy sa vyvíjajú (podobne ako kukučky) v hniezdach hostiteľských druhov. Na rozdiel od hostiteľov, sú parazity často pestro až aposematicky sfarbené. 
Krásne kovovo sfarbené "osičky" z čeľade Chrysididae, tiež patria medzi parazitov samotárskych včiel. Ale ja by som im to odpustil, veď pozrite sa na tie farby... :D
Krásne kovovo sfarbené "osičky" z čeľade Chrysididae, tiež patria medzi parazitov samotárskych včiel. Ale ja by som im to odpustil, veď pozrite sa na tie farby... :D 

V čase, keď je hmyzu čím ďalej menej, naozaj poteší zistenie, že sa týmto úžasným tvorom darí práve v našej blízkosti. Nie že by to stačilo na zvrátenie nepriaznivého stavu, ktorému je hmyz vystavený vďaka intenzívnemu hospodáreniu v krajine a klimatickým zmenám, no je to príjemný dôsledok toho, že tam kde sa darí ľuďom, može sa dariť aj včelám a všeobecne životu. A nemusia nám za to dávať ani med. Hm, oni nám ho vlastne nedávajú, my im ho berieme... :)

Michal Wiezik

Michal Wiezik

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Poslanec Európskeho Parlamentu za stranu SPOLU. Výbor ENVI a AGRI, špeciálny vyšetrovací výbor pre transport zvierat (ANIT). Ekológ, vedec, vysokoškolský pedagóg, milovník prírody a aktivista. Ide o Život! Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu